1DSCN0847

Takie tam… na Chińskim Murze

– Co zamierzasz zwiedzić w Chinach?

– Numer jeden to Wielki Mur… A co potem? To się jeszcze okaże :)

 

Wielki Mur to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Chin. Jechać do Państwa Środka i nie zobaczyć Muru? Po prostu trzeba tam być i koniec kropka.

Możliwości zwiedzenia Chińskiego Muru jest wiele. Do najbardziej popularnych zalicza się miejscowość Badaling odległa od Pekinu o jakieś 70 km. Odcinek muru w Badaling jest niezwykle popularny, przez co podobno bardzo tłoczny… a że za tłumem turystów nie przepadamy, to zdecydowałyśmy się na mniej uczęszczaną opcję. Mutianyu (ok. 80 km od Pekinu) – odcinek podobno znacznie mniej turystyczny i łatwy do przejścia .

Sprawdziłyśmy w przewodniku dojazd do Mutianyu i ruszyłyśmy z hostelu. Dojechałyśmy do stacji metra, z której miał odjeżdżać bezpośredni autobus na Mur. Wysiadamy z metra a numeru linii z przewodnika nigdzie nie ma. Czas nas trochę gonił, bo wieczorem miałyśmy pociąg do następnego miasta… Co robić? Dobra… jest hotel. Tam zawsze ktoś mówi po angielsku. Idziemy. Pani z recepcji nie kojarzy zupełnie naszej linii, ale za to zna inny sposób. W rezultacie cofamy się dokładnie w miejsce, z którego ruszyłyśmy z hostelu… Dlaczego nie skonsultowałyśmy wcześniej dojazdu z obsługa naszego hostelu? Nie mam pojęcia :)

Uff… Ze zdjęciem Wielkiego Muru na okładce przewodnika udało nam się znaleźć ten nieszczęsny autobus. Jedziemy! Ale do której miejscowości? Nieważne…. Byleby szybciej na Mur!

Dotarłyśmy do Badaling, czyli do miejsca, które wypada najsłabiej w podróżniczych rankingach. I wiecie co wam powiem? Wcale nie było tłoczno! Według mnie było wręcz idealnie :) Na dodatek za bilet zapłaciłam jedynie 40 CNY (około 24 zł), chociaż wszystkie przewodniki podawały znacznie wyższą cenę.

Wielki Mur
https://pixabay.com/

Ten widok… Uczucie spełnienia. Moment, na który czekałam od dawna… bo jednym z moich marzeń był spacer po Wielkim Chińskim Murze :) Czego chcieć więcej do szczęścia?

Jedyne czego żałuję, to brak możliwości zatrzymania takich chwil w jakimś urządzeniu i cofania się do nich w czasie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *